Keçiörenin Bisikletli Geri Dönüşüm Eğitim Timi Yola Çıktı. - 05 05 2015

Geri dönüşüm çalışmalarına büyük destek veren Keçiören Belediyesi ve TÜKÇEV Tüketici ve Çevre Eğitim Vakfı, ambalaj atıklarını geri dönüşüme kazandırmak ve vatandaşları bilinçlendirmek amacıyla bisikletli bilgilendirme ekibi kurdu.

Keçiören Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğü ve TÜKÇEV'in  (Tüketici ve Çevre Eğitim Vakfı) işbirliği ile kurulan bisikletli ekip "Çevrenize İyi Bakın" sloganıyla yollara çıktı. Bilgilendirme ekibi, sağlıklı bir geri dönüşüm sisteminin ilk basamağının ambalaj atıklarının evsel atıklardan ayrı toplanması ilkesinden hareketle oluşturuldu. Ekip ev ve iş yerlerindeki cam, metal, plastik, kağıt/karton, kompozit ambalaj atıklarının kaynakta ayrıştırılarak geri dönüşüme kazandırılması için Keçiören'de bilgilendirme çalışması yapıyor. Sokak ve caddelerde, parklarda, üniversitelerde ve sitelerde yürütülen bilgilendirme çalışması ile, evsel atık miktarını kaynağında azaltmak, geri dönüşümü artırarak ülke ekonomisine katkı sağlamak, doğal kaynakların korunması ve enerji tasarrufunun sağlanması amaçlanıyor.

Geri dönüşümde lüzumsuz kaynak kullanılmasını engellemenin, atığın kaynağında ayrıştırılması sonucu çöp yığınlarından kurtulmak olduğunu ifade eden Keçiören Belediye Başkanı Mustafa Ak, "Cam, metal, plastik, kağıt/karton, kompozit gibi maddelerin geri dönüşüm yoluyla kazanılması doğal kaynakların korunmasını sağlayacak ve çeşitli ülkelerden ithal edilen hurda malzemelerine ödenen döviz miktarını düşürerek ekonomimize katkı sağlayacak. Ağaçlarımız kesilmekten kurtulacak. Ülkemizin ekonomisine her türlü katkı koymayı Belediye olarak biz görev addediyoruz. Dolayısıyla Keçiörenlileri, geri dönüşüme katkıda bulunarak ekonomiye de katkıda bulunmaya davet ediyoruz" mesajını verdi.

Facebook Twitter Google+ LinkedIn Pinterest Addthis