Bravo Çocuklar!

26 Nisan 2013 Cuma

Miniklerin Çevre Mücadelesi…

Kocaeli İzmit Ulugazi İlkokulu öğrencileri, tam 5 yıldır öğretmenlerinin de yardımıyla birçok çevre projesini hayata geçiriyor.

Hem okul içi hem de okul çevresinde “Geri dönüşüm kampanyası” başlatan minik öğrenciler, bununla da yetinmeyerek, İzmit Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğü ile irtibat kurarak çevre ile ilgili çeşitli seminerler ve etkinlikleri hayata geçirdiler.

Ulugazi İlkokulu’nun çevreyi koruma ve bilinçlenme çalışmasının ilk tohumunu TÜKÇEV’in (Tüketici ve Çevre Eğitim Vakfı) katkılarıyla başlattıklarını söyleyen Teknoloji ve Tasarım Dersi öğretmeni Aynur Çakır “ Tam 5 yıldır, TÜKÇEV’in de katkılarıyla ‘Geri Dönüşüm Kampanyası’nı yürütmekteyiz” dedi ve şöyle konuştu:

“Kampanya dahilinde okulumuz 1. ve 2. kademe öğrencilerine geri dönüşümle ilgili sunumlar yaptık. İzmit Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğü ile irtibata geçerek konuyla ilgili olarak öğrenci ve velilerimize seminerler düzenledik. Ambalaj atığı toplama yarışması yaparak finalistlere belediyemizin desteği ile çeşitli hediyeler verdik. 6. sınıf öğrencileri ile ambalaj atıklarından maketler ve kıyafetler tasarlayarak bunları sergiledik. Atık yağ, pil, elektronik atık ve ambalaj atıkları toplayarak okulumuza maddi kaynak sağladık. Geri dönüşüm konusunu 6. sınıf konularımız içine alarak ders olarak da işledik ve geri dönüşümle ilgili slogan yarışmaları düzenledik. Bu çalışmalarımız sırasında bizim yanımızda olan TÜKÇEV’e çok teşekkür ediyoruz.”

Öte yandan, öğretmenlerinin ve TÜKÇEV’in sayesinde çevrenin önemini daha iyi anlayıp, anlattıklarını belirten Ulugazi İlkokulu öğrencileri ise “ Özellikle geri dönüşüm ile doğal kaynaklarımız korunur, enerji tasarrufu sağlanır, ekonomiye destek sağlanmış olur, atık miktarı azalarak çevre kirliliği önlenmiş olur... Biz bunun için çaba gösteriyoruz. Herkesi de geri dönüşüm konusunda daha duyarlı olmaya davet ediyoruz” dediler.

Bu habere ait diğer görseller