TÜKÇEV’in de Destek Verdiği, “Çevrem Sensin’’ Projesinin Antalya'daki Semineri Yoğun İlgi ile Karşılandı. - 19 12 2016

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın yürüttüğü ve 10 ilde gerçekleştirilmesi planlanan "Çevrem Sensin" projesinin üçüncüsü 19 Aralık 2016 Pazartesi günü Antalya’da gerçekleşti.

Atatürk Kültür Merkezi Aspendos Salonunda gerçekleştirilen seminerde hava kirliliğinden atık yönetimine, su kaynaklarının temizliğinden geri kazanıma kadar temiz çevre için ipuçları katılımcılarla paylaşıldı.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Çevre Yönetimi Genel Müdür Yardımcısı Recep Akdeniz, "Tabiatın israfı insanın da israfı demektir. Bir bal arısının çiçekten aldığı gıda gibi bizler de çevremize zarar vermeden yararlanmanın çabası içinde olalım. Bu bir insanlık görevidir." dedi.

Hava, su, toprak ve enerjinin gelecek için önemli dört unsur olduğunu vurgulayan Akdeniz, enerjinin yaşamın her alanında kullanıldığını söyledi.

Antalya Vali Yardımcısı Ekrem Büyükata da küresel ısınmanın ülkeleri tehdit ettiğini "Geç de olsa bunun farkına vararak ciddi tedbirler almaya başladılar, bizler de ülkemizin geleceği için çevre faktörünü göz ardı etmemeliyiz." diye konuştu.

Antalya Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Birol Ekici, çevreye duyarlı projeler geliştirerek kentin daha yaşanabilir hale getirilmesine çalıştıklarını dile getirirken, atık çöplerden elektrik enerjisi üreten az sayıdaki belediyeden birisi olduklarını kaydetti.

Daha sonra, çevre konusunda okullarında projeler geliştiren öğretmenlere ödülleri verildi. Çeşitli okullardan öğrencilerin katıldığı seminerde ayrıca, çocuklara çevre bilincini aşılamak amacıyla "Nuh'un Uzay Gemisi" adlı tiyatro oyunu sahnelendi.

Destek veren TÜKÇEV, İLBANK, TÜÇEV, TAP, AKÜDER, GEKSANDER, ÇEVKO ve diğer katılımcı kuruluşlar; tanıtım masalarını ziyaret eden katılımcılara, öğretmen ve öğrencilere çalışmaları hakkında bilgiler verdiler.

TÜKÇEV, Geri Dönüşümün önemi ve atıkların kaynağında ayrı biriktirilmesi konusunda halkımızı bilgilendirmek ve farkındalık yaratmak amacıyla hazırlamış olduğu bilgilendirme ve isteklendirme ürünlerini tüm katılımcılarla paylaşmıştır.

TÜKÇEV, “Çevrem Sensin” Projesinin dördüncü semineri için hazırlıklarına devam etmekte, aynı ilgi ve yoğunlukla geçmesini temenni etmektedir.

Facebook Twitter Google+ LinkedIn Pinterest Addthis