Çevre ve Şehircilik Bakanlığının "Çevrem Sensin" Projesi Samsun'da Kapanış Yaptı. - 16 05 2017

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, hava kirliliğinden, atık yönetimine, su kaynaklarının temizliğinden tasarrufuna kadar bilinç ve farkındalık oluşturmak için; “Çevrem Sensin” ismiyle birçok ilde düzenlenen etkinliğin son durağı Samsun oldu. Samsun'da kapanışı yapılan etkinlik kapsamında; Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Çevre Yönetimi Genel Müdür Yardımcısı Sn. Recep Akdeniz, Samsun Vali Yardımcısı Sn. Recep Yüksel, Samsun Büyükşehir Belediye Genel Sekreteri Sn. Coşkun Öncel ile basın, sivil toplum örgütü mensupları ve 500 civarında çevre gönüllüsü öğrenciler katıldı.

TÜKÇEV Kurumsal İletişim Sorumlusu Barış Aybirdi tanıtım masamızı ziyaret eden öğrencilerimizin sorularını yanıtladı. tanıtım masamızda katılımcılara çevre duyarlılığı konusunda farkındalık oluşturmak adına; TÜKÇEV tohumlu kart ve kalemleri, boyama kitabı, afiş ve broşürler hediye edildi.

Programda öğrencilere hava kirliliğinden, atık yönetimine, su kaynaklarının temizliğinden, tasarrufuna kadar sürdürülebilir ve yaşanılabilir bir çevre için hayati öneme sahip konularda sunumlar yapıldı. Çocuklara günlük hayatta az miktarda yapılan enerji tasarrufunun ne kadar önemli sonuçlar doğurduğu bir kez daha hatırlatıldı.

Sunumda temiz tutulan klima filtresiyle yılda 169 kilogram, yalnızca 2 derece sıcaklık farkıyla kullanılan klimanın yılda 900 kilogram daha az karbondioksit salınımı yapacağı, eve gelen temiz suların yüzde 25’inin tuvalet sifonu için kullanıldığı, musluğu kapatmadan diş fırçalamanın boş yere akan 15 litre suya sebep olduğu, 3 saat kullanıp 21 saat stand by da bekleyen televizyonların yada bilgisayarların harcadığı enerjinin yüzde 40’ını bu bekleme süresinde harcadığı anlatıldı.

Çevrem Sensin etkinliğinin özellikle çocuklar tarafından da sahiplenilmesi ve benimsenmesi için tiyatro, maskot şov gibi çeşitli etkinliklerde düzenlendi. Dünyanın çöl haline geldiği ve insanların uzay gemisine binip başka bir gezegene kaçmasını konu alan Nuh'un Uzay Gemisi isimli tiyatro gösterisi ilgiyle izlendi.

Katılımcılara Samsun'un güzelliklerini anlatan video gösterimi yapıldı.

Çevre konusundaki duyarlılıkları takdire layık görülen okul yöneticilerine ödülleri verildi. 

Facebook Twitter Google+ LinkedIn Pinterest Addthis