"Sıfır Atık Geleceğe Değer Kattık" projesinin 15. semineri Bolu'da gerçekleştirildi. - 07 12 2018

Sayın Cumhurbaşkanımızın eşleri Emine Erdoğan Hanımefendi'nin himayelerinde başlatılan 'Sıfır Atık Geleceğe Değer Kattık Projesi' nin 15.cisi 07 Aralık 2018 tarihinde Bolu'da gerçekleştirildi.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nca hayata geçirilen, sürdürülebilir kalkınma ilkeleri içerisinde atıkların kontrol altına alınması, gelecek nesillere temiz ve gelişmiş bir Türkiye ile yaşanılabilir bir dünya bırakılmasını hedefleyen 'Sıfır Atık Geleceğe Değer Kattık Projesi'nin 15'incisi Bolu'da bir otelde düzenlendi.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından Bolu’da düzenlenen ''Sıfır Atık Geleceğe Değer Kattık'' sempozyumuna vakfımız Sektörel İlişkiler Uzmanı Hüseyin Can Ceylan ile katıldık. Seminerde Bolu’dan gelen tüm kamu kurum ve kuruluşlara kaynakta ayrı toplama, atıkları ve tüketimi azaltmaya yönelik eğitim verildi.

Seminere, Bolu Valisi Ahmet Ümit, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Sıfır Atık Envanter ve Eğitim Şube Müdürü Hülya Çakır, Çevre Yönetimi Genel Müdür Yardımcısı Banu Behram Kuran, kurum ve kuruluşların temsilcileri ile davetliler katıldı.

Atıkların evde veya iş yerlerinde tam olarak kullanılmayarak artan kısımlardan oluştuğunu belirten Bolu Valisi Ahmet Ümit, "Ekonomiye geri dönüşümü sağlanmamış her atık bizi üç defa zarara uğratmaktadır. Birincisi sahibi olduğumuz nimetin taşıdığı değeri tam olarak kullanamadan atıyoruz, bu birinci zararımız. İkincisi, kullandığımız bu miktarın yerine en az o kadar yeni bir ürün almak zorundayız. Üçüncüsü çevreyi kirletiyoruz. Bu da zamanla çevreyi ve sağlığımızı tehdit ediyor. İnsan ve doğa ayrılmaz bir ikilidir. Doğduğumuzda hemen burnumuzun dibinde bulduğumuz oksijenli havanın değerini havasız kaldığımız zaman anlıyoruz.  Toprakta ot dahi bitmez hale geldiğinde toprağın üretilemez bir nimet olduğunu anlıyoruz ama geç kalmış oluyoruz." dedi.

Facebook Twitter Google+ LinkedIn Pinterest Addthis