TÜBİTAK 4004 “Bilim ve Sanat Kaşifleri Doğada II” Projesine destek olduk. - 25 06 2018

Bahçelievler İstanbul Ticaret Odası Bilim ve Sanat Merkezi öğretmenleri tarafından TÜBİTAK desteğiyle bu yıl ikincisi düzenlenen “Bilim ve Sanat Kâşifleri Doğada II”  Projesi 25/06/2018-30/06/2018 tarihleri arasında gerçekleştirilmiştir.

Öğrencilere ekosistemin yapısını, ekosistemdeki canlı ve cansız bileşenlerin etkileşimini, madde döngülerini uygulamalı etkinlikler aracılığıyla kavratmayı hedefleyen projeye,  Milli Eğitim Bakanlığının tanılama testleri ile üstün/özel yetenekli birey tanısı almış, 25 üstün yetenekli 6. Sınıf öğrencisi katılmıştır.

25/06/2018 tarihinde Bahçelievler Bilim ve Sanat Merkezinde yapılan Eğitimin ilk bölümünde, tüm öğrencilerin katılımının sağlandığı ambalaj atıkları ve geri dönüşüm eğitimi Tüketici ve Çevre Eğitim Vakfı tarafından yapıldı. Öğrencilerin atık malzemelerin doğada nasıl etki bıraktığını görmeleri sağlanarak, ambalaj atıklarının doğaya ve canlılara etkisi değerlendirilmiş ve geri dönüşüm süreçleri ile Dünya’ daki geri dönüşüm çalışmalarından örnekler gösterilerek ekosistemde atıkların dönüşümü uygulamalı olarak anlatılmıştır. Eğitim esnasında öğrencilere, TÜKÇEV’ in atık malzemelerden yapılan not defterleri, tohumlu kart ve kalemleri verilerek eğitim sonunda TÜKÇEV Önce Çocuk dergileri dağıtılmıştır.

Proje kapsamında İstanbul Üniversitesi ve Orman Bölge Müdürlüğü ile işbirliği yapılarak; proje yürütücüsü öğretmenler,  projeye katılım sağlayan uzmanlar ve akademisyenler tarafından hazırlanan doğa etkinlikleri ile öğrencilerin çevre olgusunu kavrayabilmeleri, ekosistem bileşenlerinin doğadaki vazgeçilmez önemini algılayabilmeleri ve böylece öğrencilere çevre duyarlılığı ve çevre bilincinin kazandırılması hedeflenmiştir. Yapılan eğitimler öğrencilere bireysel ve grup çalışmaları ile yaparak yaşayarak öğrenme ve uygulama imkânı sağlamıştır. Öğrencilerin proje boyunca yapılan etkinliklerden oldukça keyif aldıkları gözlemlenmiştir. Proje ile ilgili ayrıntılı bilgileri ve gelişmeleri http://kasiflerdogada.com adresinden takip edebilirsiniz. 

Facebook Twitter Google+ LinkedIn Pinterest Addthis