TÜBİTAK 4004 Bilim ve Sanat Kaşifleri Doğada Projesi - 03 07 2017

Bahçelievler Bilim ve Sanat Merkezi tarafından TÜBİTAK desteğiyle Sosyal Bilgiler Öğretmeni Yakup Ayaydın yürütücülüğünde gerçekleştirilen Bilim ve Sanat Kâşifleri Doğada adlı proje kapsamında Milli Eğitim Bakanlığının tanılama testleri ile üstün/özel yetenekli birey tanısı almış 50 üstün yetenekli 7. Sınıf öğrencisi bilimin ve sanatın doğadaki izlerini keşfettiler. Proje İTO Bahçelievler Bilim ve Sanat Merkezi (20), Aydın Bilim ve Sanat Merkezi (5), Tekirdağ bilim ve Sanat Merkezi (5) ve İstanbul İl Milli Eğitime bağlı okullardan (20) olmak üzere 50 üstün yetenekli yedinci sınıf öğrencisi ile katıldı.

Eğitimin ilk kısmında 13 Mayıs 2017 tarihinde Bilim ve Sanat Merkezinde tüm öğrencilerin katılımının sağlandığı çevre eğitimi Tüketici ve Çevre Eğitim Vakfı tarafından yapıldı. Proje iki farklı dönemde gerçekleştirildi. Projenin ilk dönemi 29 Mayıs-3 Haziran tarihlerinde, ikinci dönemi ise 5 Haziran-10 Haziran tarihlerinde gerçekleştirildi. Proje kapsamında Teorik ve uygulamalı etkinlikler 2 gün İTO Bahçelievler Bilim ve Sanat Merkezinde,doğada yapılan uygulamalı etkinlikler ise 3 gün boyunca Belgrad Ormanında gerçekleştirildi. Projenin 1 günündeki etkinlikler ise İstanbul Üniversitesine bağlı Fen Fakültesi ve Hasan Ali Yücel Eğitim Fakültesindeki laboratuvarlarda gerçekleştirildi. Proje kapsamında öğrencilerle birlikte Atatürk Arboretumu ve İstanbul Üniversitesi Botanik bahçesinde gözleme dayalı incelemeler yapıldı. Projedeki etkinlikler Bahçelievler Bilim ve Sanat Merkezinde görev yapan öğretmenler, İstanbul Üniversitesinden akademisyenler tarafından gerçekleştirildi.

Proje boyunca yapılan etkinliklerle öğrencilerimiz fiziğin, kimyanın, matematiğin, doğadaki yerini fark ettiler. Ayrıca öğrenciler sanata ilham kaynağı olan doğal güzellikleri fark ederek, doğadan esinlenerek sanatsal çalışmalar gerçekleştirdiler. Projemiz öğrencilerin bilim ve sanatın ekosistem içerisindeki yerini kavramaları ve ekosistemdeki sorumluluklarını anlamalarını sağladı. Bu sayede öğrencilerimizin çevre olgusunu kavrayabilmeleri, ekosistem bileşenlerinin doğadaki vazgeçilmez önemini algılayabilmeleri çevre duyarlılığı ve çevre bilinci kazanmaları sağlandı. Yapılan eğitimler öğrencilere bireysel ve grup çalışmaları ile yaparak yaşayarak öğrenme ve uygulama imkânı sağlamıştır. Öğrencilerin proje boyunca yapılan etkinliklerden oldukça keyif aldıkları gözlemlenmiştir.

Projemizle ilgili ayrıntılı bilgileri ve gelişmeleri http://kasiflerdogada.com adresinden takip edebilirsiniz. 

Facebook Twitter Google+ LinkedIn Pinterest Addthis