TÜKÇEV, Girişimciler için Biyomimikri Projesinin Kapanış Toplantısını İstanbul Şehir Üniversitesinde gerçekleştirdi. - 19 04 2018

“Girişimciler için Biyomimikri” projesi, 19 / 20 Nisan 2018 tarihlerinde  Türkiye Cumhuriyeti Avrupa Birliği Bakanlığı, Türkiye Ulusal Ajansı ERASMUS+ Programı kapsamında, TÜKÇEV Tüketici ve Çevre Eğitim Vakfı öncülüğünde ve genel koordinatörlüğünde, MENTUS Medya, İspanya, Hollanda Biyomimikri Vakıfları, A.B.D Terendesk Kuruluşu, Almanya Mostar ile İstanbul Şehir Üniversitesi ve TOBB Üniversitesi işbirliği ile gerçekleştirildi.

  • Açılış toplantısı 9 – 10 Haziran 2016 tarihinde Ankara TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi’nde  gerçekleştirildi.
  • İlk uluslararası toplantı 16 – 17 Mart 2017 tarihinde Madrid/İSPANYA’da,
  • İkinci uluslararası toplantı 16 – 17 Kasım 2017 tarihinde Wageningen/HOLLANDA’da,
  • Kapanış toplantısı 19 – 20 Mayıs tarihinde İstanbul Şehir Üniversitesi Dragos Yerleşkesi’nde gerçekleştirildi.

Tüketici ve Çevre Eğitim Vakfı (TÜKÇEV) tarafından “Girişimciler için Biyomimikri” projesi kapsamında online eğitim platformu www.biomimicryfe.org girişimciler başta olmak üzere doğa, teknoloji ve gelecek ile ilgilenen herkesin erişimine açıldı.

İstanbul Şehir Üniversitesi Dragos Yerleşkesi’ndeki düzenlenen iki farklı panelle kamuoyuna tanıtıldı. Tüketici ve Çevre Eğitim Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı İsmail BACACI, İstanbul Şehir Üniversitesi Rektörü Prof.Dr.Peyami ÇELİKAN’ın konuşma gerçekleştirdiği  toplantıda katılımcılara online eğitim platformu olan tanıtıldı.

Dünya üzerinde yer alan 10 milyon organizmayı, birer tasarımcı olarak ele alan program kapsamında; girişimcilere doğayı inceleyerek geleceği şekillendirmelerine fırsat sunan ücretsiz online eğitim platformuna www.biomimicryfe.org adresi üzerinden erişilebilir.

“Biyomimikri ve Girişimcilik” paneline TÜKÇEV Mütevelli Heyet Üyesi ve Genel Sekreteri Özcan PEKTAŞ, TÜKÇEV Mütevelli Heyeti Üyesi Ömer Faruk UÇMAN, Hollanda’dan Biyomimikri Uzmanı Codrin KRUİJİNE, REO-TEK kurucusu ODTÜ Endüstriyel Tasarım Bölümü’nden Mehmet Refik TOKSÖZ, Biomimicry Iberia’dan Pablo AHİJADO, UNDP GEF SGP Türkiye Koordinatörü Gökmen ARGUN, EPISOME Biotechnologies kurucusu Murat BALABAN, Global Cleantech Innovation Programme Türkiye Koordinatörü Osman Malik ATANUR ve Ventures&Mentors League CEO’su Ufuk BATUM katıldı.

Toplantıda konuşan TÜKÇEV Genel Müdürü Özcan PEKTAŞ; “Dünya üzerinde milyonlarca canlı türü var. Gerek Batı kaynağına, gerek ülkemizdeki araştırmalara, gerek İslam dünyasının geçmiş örneklerine baktığımızda belki de farkında değiliz, bugün biyomimikri olarak nitelendirdiğimiz birçok buluş var. Kuşların görmeden yön bulmaları radarın keşfine, kuşların uçma keyfiyeti uçakların yapımına vesile olmuştur. Kısa süre sonrasında bu projemizin sadece görseller noktasında değil eğitimlerin ve sertifikasyon işlemlerinin yürütüleceği www.biomimcryfe.org adresinin yanı sıra Tüketici ve Çevre Eğitim Vakfımızın www.tukcev.org.tr adresi de ziyaret edilecek olursa bu alanda girişimci genç kuşaklara çok çeşitli örnekleri paylaşma imkanlarımız olacaktır” dedi.

TÜKÇEV Mütevelli Heyeti Üyesi Ömer Faruk UÇMAN; “Biyomimikri doğanın taklidi diye anılıyor ama taklit değil. Biyomimikri insan hayatındaki her konuda kollanılabilecek bir sistem. Mimari tasarımın dışında psikolojide, reklam sektöründe, hukukta, hayatın bütün noktalarında biyomimikri kullanılabilir. Zaten doğanın sistematiğine basarsak her konuda biyomimikrinin örneklerini görebiliriz. Türkiye’de bu projeye inovasyona inanmış herkes, her meslek dalında, özellikle gençlerin bu projeye ilgi duymasını arzu ediyoruz. Aslında Türkiye’de verilere göre yüzde 97’sinin Müslüman olduğu bir ülke, Kur’an-ı Kerim incelendiğinde ayetlerinin 8’de birinin doğa ile olduğunu görüyoruz ve Kur’an-ı Kerim’in ilk şartı “Oku” diyor. Bu da akıl ve bilimi çağrıştırıyor.

Biyomimikri ile vakfımız gençler vasıtası ile tanıştı ve bunun eğitiminin nasıl yapılabileceği konusunda düşünerek bu projeyi başlattık. Bu proje online eğitim sistemi, ücretsiz olup herkesin eğitimine açık olacak. Şuanda sitemiz İngilizce yayında ama Mayıs ayının başında Türkçe altyazılı devam edecek. Ondan sonra da üç, dört dile çevrilerek sürdürebilirliği sağlanacak” şeklinde konuştu. 

Facebook Twitter Google+ LinkedIn Pinterest Addthis