TÜKÇEV Nallıhan Kuş Cenneti 3. Foto Safari Ödülleri Verildi. - 04 12 2012

Tüketici ve Çevre Eğitim Vakfı (TÜKÇEV) tarafından Nallıhan Kuş Cenneti’nde “Fotoğraf Avcıları Rastgele” adıyla düzenlenen 3. Foto Safari Yarışması’nın ödüllü fotoğrafları sergilendi.

Doğanın korunması amacıyla “Fotoğraf Avcıları Rastgele” adıyla Ankara’nın yanı başındaki Nallıhan Kuş Cenneti’nde düzenlenen 3. Foto Safari’de ödül kazanan eserler, Çankaya Belediyesi Çağdaş Sanatlar Merkezi’nde sergileniyor. Serginin açılışı dolayısıyla düzenlenen törende, ödüle layık görülen fotoğrafların sahiplerine de ödülleri verildi.

Nallıhan Kuş Cenneti’nde yaşayan 200’e yakın kuş türünün bir kısmının fotoğraflarla ölümsüzleştirildiği yarışmanın ödüllü fotoğrafları, 4-13 Aralık 2012 tarihleri arasında Çankaya Belediyesi Çağdaş Sanatlar Merkezi’nde sergileniyor. Sergi açılışı ve ödül töreni, 4 Aralık’ta kalabalık bir davetli grubunun katılımıyla gerçekleştirildi.

Törende ilk konuşmayı yapan TÜKÇEV Genel Sekreteri ve Doğayı Koruma Vakfı Başkanı Nevzat Ceylan, kuşların tüfekle avlanması yerine fotoğrafla ölümsüzleştirilmesini amaçlayan Foto Safari’nin bu yıl 3.’sünü düzenlediklerini söyledi. Ceylan, her seferinde Foto Safari’ne katılanların sayısının artmasından duydukları memnuniyeti dile getirdi.

TÜKÇEV Yönetim Kurulu Başkanı Beyhan Aslan da, tüfek tetiğine basılarak canlıların öldürülmesi yerine, fotoğraf makinesinin deklanşörüne basılarak canlıların yaşatılmasını özendirmek istediklerini vurguladı. Bitkiler, hayvanlar ve insanın yaşadığı doğanın korunması görevinin Eşref-i Mahlukat olarak insana verildiğini belirten Aslan, “İnsanlar olmazsa bitkiler ve hayvanlar yaşayabilir ama bitkiler ve hayvanlar olmazsa insanlar yaşayamaz. Bu bilinçle doğayı, çevremizi korumamız gerekiyor” dedi. Aslan, TÜKÇEV olarak insanlarda çevre duyarlılığını arttırmaya yönelik projelerle yollarına devam edeceklerini kaydetti.

Nallıhan ve Sarıyar belediye başkanları ile Nallıhan Vakfı Başkanı Ayhan Sümer’in, foto safari ile Nallıhan’ın tanıtımına katkılarından dolayı Doğayı Koruma Vakfı Başkanı Nevzat Ceylan’a teşekkür ettikleri konuşmaların ardından ödüllerin dağıtımına geçildi.

Yarışmanın birincisi Mehmet Ali Özcan, ikincisi Adnan Menevşe ve üçüncüsü Deran Atabey’den başlamak üzere ödül kazanan eser sahiplerine ödüllerinin verildiği törene katılan davetliler, TÜKÇEV Özel Ödülü’nü kazanan 10 fotoğrafın da aralarında bulunduğu sergilenen 60 fotoğraf için beğenilerini dile getirdiler.

Facebook Twitter Google+ LinkedIn Pinterest Addthis