TÜKÇEV Önce Çocuk

Merhaba Sevgili Çocuklar,

Bundan böyle üç ayda bir okuyacağınız bir derginiz var, ÖNCE ÇOCUK.

Dünyaya ayak basıp, dünyamızla tanıştığımızda onu merakla, heyecanla öğrenmeye başladığımız, sorup sorguladığımız yıllardır. çocukluğumuz... Yaşama dair temel bilgilerin öğrenildiği, yeteneklerimizin keşfedildiği, alışkanlıkların kazanıldığı yıllardır çocukluğumu... Bedensel ve zihinsel yönden geliştiğimiz, kişiliğimizin şekillendiği, eğitimle pek çok şey öğrendiğimiz yıllardır çocukluğumuz...

Sizlerin bedensel ve ruhsal sağlığının korunması ve eğitilerek hayata hazırlanması, anne babalarınızın, okulların ve sivil toplum örgütlerinin görevidir. Barış içinde yaşayarak güzellikleri paylaşmak, mutlu ve umutlu yaşamak, siz çocukların hakkı olduğu gibi geleceğimizin de güvencesidir.

Sizler, bir ulusun en büyük sermayesisiniz. Çünkü eğitilmiş çocuklar yarınların güçlü yöneticileri olurlar. Siz çocukları, sağlıklı ve eğitimli nesiller olarak, barış içinde yaşayacakları mutlu yarınlara ulaştırmak, bütün ulusların ortak sorunu ve sorumluluğudur. Elinizdeki dergiyle çevremizin korunması, gereksiz tüketimden kaçınma, sağlıklı beslenme ve tasarruf yapabilme konularında bilinçlenmenizi hedefliyoruz.

Dergimizin karakterleri Öncel ve Önder, çalışmalarımıza enerjileri ve zekalarıyla renk kattılar. Sizlerin de görüşlerini paylaşacağınız bu dergiyi hep birlikte çıkaracağız.

Derginizin adındaki O harfi dikkatinizi çekmiştir. TÜKÇEV' in logosu olan bu simgede; yeşil yaprak çevreyi, kırmızı benek tüketiciyi, gri çember ise sanayi ve üretimi anlatıyor.

Sevgili çocuklar, büyüklerin siz çocuklara, siz çocukların da yarın kendi çocuklarınıza bırakacağınız en büyük miras, yaşanabilir temiz bir çevredir. Suyu ve havası tertemiz, toprakları erozyondan korunmuş, dağları ormanlarla kaplı, verimli ovaları ürünlerle yemyeşil, mavi denizleri, göller, akarsuları olan; caddeleri, sokakları temiz, mutlu insanlar diyarı bir ülkede yaşamak istiyorsak hep birlikte el ele vermeliyiz.

Unutmayalım; dünya bize değil, biz dünyaya muhtacız.

Sağlıklı bir yaşam için çevremizi koruyacağız.

Anlaştık sanırım çocuklar. Hepinizin gözlerinden öpüyorum.

Başarılar diliyorum.

İsmail BACACI
Tüketici ve Çevre Eğitim Vakfı
Yönetim Kurulu BaşkanıYayın Download Linkleri