TÜKÇEV, TÜRKTAY Paneli’nde - 28 10 2014

TÜKÇEV, İZAYDAŞ, AGED, IFAT Eurasia, İSFALT, LASDER, PAGÇEV, TAYÇED, TÜDAM, ve TÜMAKÜDER ‘in desteklediği TÜRKTAY paneli Ankara Ticaret Odası Toplantı Salonu’nda düzenlendi. Panele TÜKÇEV’i temsilen Dış İlişkiler Bölüm Yöneticisi İlkim Yiğit katıldı. Yiğit Panel de yaptığı sunumda TÜKÇEV ve ambalaj atıklarının toplanması konusunda detaylı bilgi verdi.

Atık Yönetiminin bütün yönleriyle ele alındığı ve sonuçların bundan sonraki süreçte konuyla ilgili çalışmalara rehberlik etmesinin amaçlandığı panele, TBMM Çevre Komisyonu Başkanı Osman Kahveci, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Atık Yönetimi Daire Başkanı Ahmet Varır, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Şube Müdürleri, Türkiye Belediyeler Birliği Genel Sekreter Yardımcısı Recep Şahin, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanı Necmi Kahraman, İZAYDAŞ Genel Müdürü Muhammet Saraç, çok sayıda akademisyen, STK temsilcisi  ve sektörle ilgili firmaların temsilcileri katıldı.

İki gün devam eden TÜRKTAY panelinde oturumlardan öncelikle bir konuşma oluşturan TBMM Çevre Komisyonu Başkanı ve Karabük Milletvekili Osman Kahveci, Türkiye’nin sanayileşmesinin 1950’lerden itibaren hızlandığını lakin bu şuurlu ve bilhassa etraf bakımından sürdürülebilir bir süreç şekilde gerçekleşmediğini söyledi. Kahveci, “Bizim için çevreye saygı, inancımızın bir gereği bulunduğu kadar, varlığımızın ve istikbal nesillerimizin bekasının da ayrılmaz bir parçasıdır. Önümüzdeki senelerde da inşallah tıpkı anlayışla çalışmayı, hizmet etmeyi sürdüreceğiz” dedi.

TÜKÇEV adına açıklamalarda bulunan Dış İlişkiler Bölüm Yöneticisi İlkim Yiğit ise konuşmasında şu bilgilere yer verdi:

“Belediyeler kendi sınırları içerisinde ambalaj atıklarını kaynakta ayrı toplanması için toplama tesisleri ile sözleşmeler yapıp, kaynağında ayrı toplama çalışmaları yürütüyor.Burada önemle üzerinde durulması gereken konu bahse konu bu sözleşmelerin zeminin maalesef sağlama temellere oturtulamamış olmasıdır.Bu noktada kendini sağlamda ve sürekli bir hizmet vermeye garanti görmeyen firma, yatırım yapmaktan çekinmekte ve önünü görememektedir.

 Bu noktada vakfımızın önerisi, Bakanlığımızın belirli bir tip sözleşme oluşturması ve bu formata bağlı kalarak tüm sözleşmelerin yenilenmesi ve gelecekte yapılacak sözleşmelerin de bu çerçevede yapılmasıdır.

 Denetimler konusundaki  önerimiz; İl de yapılan kaynağında ayrı toplama çalışmalarını firmalar İl Müdürlüklerimiz tarafından denetlesin, denetleme raporları tüm YK lara açık olacak şekilde paylaşılması olacaktır. AAYP havada kalmamalı hem yk hem il müdürlüğü hemde belediyeler plana göre toplamanın yapıldığını mutlaka takip etmelidir.

 Lisans alma kriterleri gözden geçirilip ; Lisanslı firmaları sınıflandırılıp lisanslandırmak gerekiyor.Nüfus kriterine göre, sözleşmeler yapılmalıdır.

 Teşvikler konusuna değinecek olursak;

Sektörümüzün acilen teşvik kapsamına alınması gerekmektedir.Bu teşvikler bir kaç yolla olabilir. örn: Belediyeler ile anlaşma yapıp, kaynağında ayrı toplama tesislerine özellikle ayrı toplama ekipmanlarında (kumbara,konteynır)  KDV muafiyeti getirilebilir. yakın zamanda ikili toplama sistemi geçilecek ise eğer bu husus oldukça önem arz etmektedir. Ayrıca; tesislerin ilk yatırımlarında, ekipman alımı yaparken yine muafiyet getirilmesi veya tesislerde çalışanlar için SGK indirimi uygulanması vb. enerji sarfiyatı konusunda da teşvikler sağlanmalıdır.

Konu yalnızca Bakanlığımızın konusu değil, Maliye, Ekonomi, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlıkları ile ortak alınacak eylem planları ile gündeme taşınabilir.”

Facebook Twitter Google+ LinkedIn Pinterest Addthis