TÜKÇEV'in düzenlediği 5. Fotoğraf Avcıları Rastgele Foto Safari Fotoğraf Yarışması Nallıhan Kuş Cennetinde 9-10 Haziran 2018 tarihlerinde yapılacak. - 28 05 2018

NALLIHAN KUŞ CENNETİNDE 5. FOTO SAFARİ YAPILACAK                

Doğal güzellikleri ile ziyaretçilerini büyüleyen ve 200’den fazla kuş türüne ev sahipliği yapan Nallıhan Kuş Cenneti bu yıl 9 - 10 Haziran 2018 tarihlarinde TÜKÇEV tarafından 5’incisi düzenlenecek olan  “ Foto Safari ” ile fotoğrafçıları ağırlayacak. Foto Safarinin koordinatörlüğünü AK Parti Ankara Milletvekili ve Başkent Ankara Meclisi Başkanı Nevzat Ceylan yapacak.

SON BAŞVURU TARİHİ

  • Foto Safari’ye kayıt için son başvuru tarihi 09 Haziran 2018 Cumartesi saat:13.00’tür.
  • Foto Safariye kayıt için aşağıdaki katılım formunun doldurup, en geç 09 Haziran 2018 saat : 13:00'e kadar, Nalıhan Kuş Cenneti Kuş Gözlem Merkezi önünde açılacak olan kayıt masasında hazır bulunacak olan TMSF Yetkilisine elden teslim edilmesi gerekmektedir. 

KATILIM FORMU

2018/072 5. NALLIHAN KUŞ CENNETİ Foto Safari Fotoğraf Yarışması Resmi Duyurusunu TFSF'nin resmi sitesinden ( www.tfsf.org.tr ) inceleyebilirsiniz.

Nallıhan Kuş Cenneti “Fotoğraf Avcıları Rastgele” 5. Foto Safari Yarıması Katılım Formunu Buraya Tıklayarak İndirebilirsiniz...

5. FOTO SAFARİ TEKNİK ŞARTNAME

Nallıhan Kuş Cenneti “Fotoğraf Avcıları Rastgele” 5. Foto Safari Yarımasının Teknik Şartnamesini Buraya Tıklayarak İndirebilirsiniz...

SLOGAN “ FOTOĞRAF AVCILARI RASTGELE”

“Fotoğraf Avcıları Rastgele” sloganıyla yapılacak olan 5. Foto Safari yarışmasında avcılığın tetik yerine deklanşöre basılarak yapılmasının özendirilmesi ve teşvik edilmesi amaçlanıyor. Bu yıl beşincisi gerçekleştirilecek olan yarışmayı TÜKÇEV (Tüketici ve Çevre Eğitim Vakfı) düzenliyor ve koordinatörlüğünü Başkent Ankara Meclisi yapıyor.

Ankara’nın doğal güzellikleri ile meşhur ilçesi Nallıhan, 9-10 Haziran tarihlerinde doğa koruma bilincini geliştirmek amacıyla düzenlenecek 5. Foto Safari etkinliğine ev sahipliği yapacak. Fotoğrafa gönül verenler, kuşların peşinden silahla değil fotoğraf makineleri ile koşacak.

DOĞA SEVERLERİ 9-10 HAZİRAN’DA FOTO SAFARİYE BEKLİYORUZ

Nallıhan Kuş Cenneti’nin Ankara’ya en yakın önemli sulak alanlarından biri olduğunu belirten Başkent Ankara Meclisi Başkanı Nevzat Ceylan, yaban hayatının korunması, nesli tükenen hayvan türlerinin gözetilmesi ve çevre bilincinin geliştirilmesi amacıyla Foto Safari’nin düzenlendiğini ve açılış töreninin 9 Haziran saat 10:00’da Nallıhan Kuş Cenneti Kuş Gözlem Merkezinde yapılacağını ve tüm doğa severleri foto safariye beklediklerini söyledi.

Ceylan; eşsiz bir peyzaj güzelliği sunan Nallıhan Kuş Cennetinde başta balıkçıl türleri olmak üzere her türlü ötücü ve yırtıcı kuşlara, nesli tehlikede olan kara leylek gibi türlere rastlamanın mümkün olduğunu belirtti. Yarışmaya katılımın ücretsiz olduğunu aktaran Ceylan, iki gün sürecek yarışma sonrasında en iyi fotoğraflar seçilecek ve dereceye girenlere toplam 20 bin TL ödül verilecek” dedi.

Yarışmaya katılmak isteyen fotoğrafçılar detaylı bilgileri www.fotosafari.org.tr adresinden öğrenebilirler.

BİNLERCE KUŞA EV SAHİPLİĞİ YAPIYOR

Ankara şehir merkezine 130 kilometre uzaklıkta tarihi ipek yolu üzerinde Sakarya Nehri havzasında bulunan ve 1993 yılında koruma altına alınan Nallıhan Kuş Cenneti, Nallıhan Davutoğlan köyü sınırları içinde yer alıyor. Bölge, geçiş yapan, kışlayan ve üreyen olmak üzere binlerce  kuşa ev sahipliği yapıyor.Alan sulak,çamur düzlükleri,ağaçlık,bozkır ve kayalık alanları ile çok çeşitli ekosistemlere sahip olmasından dolayı farklı türlerin beslenip barınmasına imkan veriyor.

Soyu tehlike altında olan “Kara Leylek” Türkiye’de en çok Nallıhan Kuş Cennetinde görülüyor. Türkiye’deki 6 balıkçıl türün tamamı ile 10 tür yırtıcı kuş,5 tür baykuş,35 tür su kuşu, 80 tür ötücü kuş ve kara çaylak, leylek, gökkuzgun gibi türler bu bölgede yaşam sürüyor.

Nesli tehlikede bulunan; küçük karabatak, kaya kartalı,bıldırcın kılavuzu,yaz ördeği,ulu doğan,peçeli baykuş,küçük kerkenez,akkuyruklu kartal,balık kartalı,kara akbaba ve gökdoğan da Nallıhan Kuş Cennetinde görülebilen türler.

.

Facebook Twitter Google+ LinkedIn Pinterest Addthis