Türkiye'de Bir İlk Olan ve Doğa Dostu Çözümler Üretebilecek Yeteneklere Yönelik "Doğadan İlham Al Tasarım Yarışması" için Tanıtım Toplantısını Düzenledik. - 05 06 2017

Dünya Çevre Günü etkinlikleri kapsamında; Doğadan İlham Al Tasarım Yarışması, “doğadan ilham alan inovasyon: biyomimikri” disiplini kullanılarak hazırlanan tasarımların yarışacağı Türkiye’deki ilk programdır. Bu yarışma ile birçok sektörde karşılaşılan sorunlara doğa dostu, sürdürülebilir ve ekonomik tasarım çözümleri sağlanması hedeflenmektedir.

5 Haziran 2017 tarihinde Ankara Grand Hotel’de gerçekleşen “Doğadan İlham Al Tasarım Yarışması” tanıtım toplantısı etkinliği, TÜKÇEV (Tüketici ve Çevre Eğitim Vakfı) tarafından Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın desteğiyle milletvekilleri, üst düzey protokol, konu ile ilgili yetkililer ve akademisyenlerden oluşan 160 misafire ev sahipliği yapmıştır.

Saat 19:30’da saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan program ilk olarak TÜKÇEV (Tüketici ve Çevre Eğitim Vakfı) tarafından hazırlanan kamu spotu ve ardından “Doğadan İlham Al Tasarım Yarışması” için hazırlanan tanıtım filmi gösterilmiştir. Program proje koordinatörü Sn. Murat ÖZTÜRK’ün yarışmanın fikir aşamasından günümüze kadar gelişim sürecini ve biyomimikri disiplini hakkındaki bilgilendirici konuşması ile başlamış ardından TÜKÇEV Genel Sekreteri Sn. Özcan PEKTAŞ konuklara katıldıkları için teşekkür etmiştir.

AK Parti Çevre, Şehir ve Kültürden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı ve Samsun Milletvekili Sn. Çiğdem KARAASLAN’ın konuşmalarında; “Bizler emanet aldığımız, yaşam süremiz boyunca içinde var olacağımız dönemin kıymetini bilmeliyiz. Günün birinde çocuklarımıza, evlatlarımıza bırakacaklarımızın ve onların bunu kullanacak olmasının değerini bilmeliyiz. Bugün biz kimi zaman ağaç kesmek, dikmek üzere hapsettiğimiz, bazen ideolojik bir takım çerçevelere maalesef hapsetmek, maruz bırakmak durumunda olduğumuz çevre konusunu daha derin açalım istiyoruz.” şeklinde ifade etmiştir.

Doğadaki canlılar en az malzeme ve enerji sarfı ile en fazla verim alması, kendi kendini onarabilme özellikleri, geri dönüşümlü ve doğa dostu olmaları bakımından bizim teknolojilerimize örnek teşkil edebilecek durumda. Biyomimikri ise doğada kusursuz bir şekilde süren canlılığı kullanmaktan ziyade onun gibi nasıl davranabiliriz, daha güvenilir, daha sağlam, daha az maliyetle ve tüketim ile üretim ve tasarım yapmak için doğadan nasıl ilham alabileceğimizi öğretiyor. Ve bu yarışma ile özellikle gençlerimizin, kâinatın milyonlarca yıldır kusursuz bir şekilde işleyen mükemmel tasarımına dikkatlerini çekmeleri amaçlanmaktadır.

Konuşmalar bittikten sonra Kur’an tilaveti yapılmış ve iftar öncesi dua edilmiştir. Ramazan’a uygun olarak saz üstadları tarafından iftar boyunca müzik dinletisi ile program 22:00’de sona ermiştir.


Doğadan İlham Al Tasarım Yarışması Tv Haberleri


 

 
 

 

Facebook Twitter Google+ LinkedIn Pinterest Addthis