Waste Management Technology (Wastemantech) Atık Yönetimi Teknolojileri Projesinin kapanış konferansına TÜKÇEV de katıldı. - 21 08 2017

Kuşadası Belediyesi’nin proje ortakları arasında yer aldığı Wastemantech Atık Yönetimi Teknolojileri Projesi’nin final konferansı, Kuşadası’nda gerçekleştirildi.

Avrupa Birliği ile Türkiye Cumhuriyet tarafından finanse edilen ve GEKSANDER (Geri Kazanım Sanayicileri Derneği) ve Kuşadası Belediyesi işbirliği ile yürütülen Waste Management Technology (wastemantech) Atık Yönetimi Teknolojileri Projesi’nin final konferansına TÜKÇEV’i temsilen Ege Bölgesi Sektörel İlişkiler Sorumlusu Zafer OĞUZ katılmış ve TÜKÇEV’in Geri Dönüşüme katkılarını anlatan bir sunum yapmıştır.

Geri Kazanım Sanayicileri Derneği'nin (GEKSANDER) başvuru sahipliğinde, Kuşadası Belediyesi'nin de proje ortağı olduğu ERASMUS + Yetişkin Eğitimi KA2 (Yenilikte işbirliği ve iyi uygulamaların paylaşımı) programı kapsamında kabul edilen Wastemantech Atık Yönetimi Teknolojileri Projesi’nin final konferansında yapılan çalışmalar hakkında bilgi verildi. Proje çerçevesinde 7 farklı eğitim modüllerinin oluşturulduğu, tüm modüllerin ve proje bilgilerinin yer aldığı bir web-portal oluşturulduğu, final konferansının yapıldığı, Kuşadası’nda farkındalık çalışmasının yapıldığı ve Türkiye, İspanya, Fransa ve Romanya’da 6 farklı çalıştayın düzenlendiği belirtildi.

Korumar Hotel De Luxe’de yapılan Wastemantech Atık Yönetimi Teknolojileri Projesi Final Konferansı’nın açılışında konuşan Geri Kazanım Sanayicileri Derneği (GEKSANDER) Üyesi İbrahim Engin, projenin 7 ortakla yürütüldüğünü belirterek, “Projede GEKSANDER olarak atık madeni yağlar konusunda çalıştık. İspanya’dan Biotran firması endüstriyel atıklarla, İspanya’dan ITCL doğada çözünebilir atıklarla, Fransa’dan MPS ise ömrünü tamamlayan lastikler ile ilgili çalışma yaptı. Kuşadası Belediyesi ambalaj atıklarıyla, Romanya’dan Oradea Üniversitesi elektrik ve elektronik atıklarla, Türkiye’den Ekovar Grup’ta bitkisel atık yağlar ile ilgili çalışma yaptı” dedi.

Tüketici ve Çevre Eğitim Vakfı adına organizasyona Ege Bölgesi Sektörel İlişkiler Sorumlusu Zafer Oğuz katılmıştır. Zafer Oğuz belediyeler, toplama ayrıştırma tesisleri ve lisanslı firmalarla olan çalışmalarımızdan bahsetmişir. Sözleşme süreci tamamlanmış olan 2294 piyasaya süren firma ile sözleşme yapıldığını ifade eden Oğuz, “Sözleşme yapılan firmaların toplam ambalaj atığı belgelendirme yükümlülüğünün 400 bin ton olduğunu, 400 bin tonluk ambalaj atığı belgelendirme yükümlülüğünün, 43 toplam ayrıştırma tesisinin 61 ilçe belediyesinde yapmış olduğu toplama çalışmasıyla yerine getirildiğini aktarmış ve işleyiş hakkında bilgi vermiştir.  Belgelendirmeye katılmayan belediyeler değerlendirildiğinde, toplam belediye sayımızın 155’e kadar ulaştığını belirtti. Böylesine önemli bir projenin bir parçası olmaktan büyük mutluluk duyduğumuzu belirten Oğuz, katılım sağlayan tüm kurum ve kuruluş temsilcilerine teşekkür ederek konuşmasını tamamladı.

“DÜNYADA 783 MİLYON TON ATIK OLUŞUYOR”

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Endüstriyel Atıkların Yönetimi Şube Müdürü Sabriye Ayhan ise konuşmasında istatistiki bilgiler vererek, yaptıkları çalışmalar ve 2023 hedeflerinden bahsetti. Ayhan, endüstri ve teknoloji alanında meydana gelen gelişmelerin bir yandan yaşam standartlarını yükselttiğini, diğer yandan artan nüfus ve hızlı kentleşmenin ise doğal dengenin bozulmasına ve tahrip edilmesine yol açtığını söyledi. Konuşmasında istatistiki bilgiler de veren Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Endüstriyel Atıkların Yönetimi Şube Müdürü Sabriye Ayhan, dünyada, Avrupa’da ve Türkiye’de oluşan atık miktarları, yönetim şekilleri, kaynakları ve işleme metotları hakkında bilgiler vererek, şunları söyledi: “Bir yıllığı baz aldığımızda tüm dünyada 783 milyon ton atık oluşuyor. Bunun 338 milyon tonu düzenli depolamaya gidiyor. 134 milyon tonu geri dönüşüme gidiyor. 122 milyon tonu enerji geri kazanımı tesislerine gidiyor. 169 milyon tonu kompost, 72 milyon tonu vahşi depolama ve 48 milyon tonu ise farklı yöntemlerle bertaraf ediliyor. Bunları yüzdeye vurduğumuz zaman dünya genelinde depolama yüzde 41 civarında.”

KUŞADASI’NDAKİ AMBALAJ ATIĞI TOPLAMA ÇALIŞMALARI

Kuşadası Belediye Başkan Yardımcısı Dr. Ayşe Şerifoğlu ise Kuşadası Belediyesi olarak bir yandan çevrenin ve eşsiz doğanın korunması için çalışırken, bir yandan da çocuklara ve gençlere çevre bilinci oluşturmak amacıyla çalışmalarını sürdürdüklerini söyledi. Şerifoğlu, “Temizlik İşleri Müdürlüğümüz tarafından yürütülen geri dönüşüm çalışmaları kapsamında, Kuşadası Güzelçamlı Milli Park bölgesi de dahil olmak üzere Kuştur sınırları sonuna kadar toplam 6 adet ambalaj atığı toplama aracı, 365 adet ambalaj atığı toplama kafesi, 84 adet kumbara, 28 adet 20 metreküplük konteynır ve 642 adet iç mekan kutusu ile ilçemizin tüm sokaklarında özellikle pilot bölgelerde daha yoğun olmak üzere geri dönüştürülebilir tüm atıklar ayrı olarak toplayarak Kuşadası Belediyesi Ambalaj Atığı Toplama ve Ayırma Tesisi’nde ayrıştırıyoruz” diye konuştu.

SON 18 AYDA 107 BİN 763 TON EVSEL KATI TOPLANDI

İki alt yüklenici ile birlikte yürüttükleri çalışmalarla son 18 ayda 107 bin 763 ton evsel katı atığın toplanarak depolanmasını sağladıklarını kaydeden Kuşadası Belediye Başkan Yardımcısı Dr. Ayşe Şerifoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü: “2016 yılında 5 bin 465 ton, 2017’nin ilk 7 ayında ise 3 bin 634 ton ambalaj atığı kaynağından ayrı toplayarak ekonomiye kazandırdık. Bu rakamın 2013 yılında 330 ton olduğu düşünüldüğünde 4 yıl içerisinde ne kadar önemli bir yol kat ettiğimiz çok daha iyi anlaşılmaktadır. Atık pil ve atık yağları toplama konusunda da etkin bir çalışma yürütüyoruz. Bu çalışmalar sonucunda 2016 yılında hanelerden ve işyerlerinden 14 ton 510 kilogram bitkisel atık yağ, bin 465 kilogram ise atık pil topladık.”

“20 MİLYON İNSAN BİR ARADA YAŞIYOR”

Kuşadası Kaymakamı Muammer Aksoy da dünyanın en temel konularından biri olan katı atık yönetimi ile ilgili bu toplantının Kuşadası’nda yapılıyor olmasından duyduğu memnuniyeti ifade etti. Proje ortakları ve katılımcılara teşekkür eden Aksoy, “İnsanlık tarihine baktığımızda, insanlar geçmiş dönemlerde çok seyrek bir dağılımla yaşarken, günümüzde maalesef bir şehirde 20 milyon insanın bir arada yaşadığını görüyoruz. Üretim teknolojileri, son derece değişti. Çok büyük kitlesel üretimler var. Bu üretimler yapılırken de doğaya müdahale son derece büyük çaplara varmış bulunmakta” ifadesini kullandı.

Facebook Twitter Google+ LinkedIn Pinterest Addthis